Minator'un Yemeği | Atina ve Girit Efsanaleri I

Atina ve Girit efsanelerine devam ediyoruz. İlk kısmı okumanız gerekmektedir: Girit ve Atina Efsanaleri I: Minos, Theseus ve Minotor. Tüm mitolojik yazılarıma şuradan ulaşabilirsiniz: Mitoloji
Minos, Atina ve Megara'ya saldırır ve Atinalıların gençlerini Minotor'a yem eder...


Minotor, düzenli aralıklarla Atina'dan gelen gençler ve kadınlarla besleniyordu. Atinalılar, Minos tarafından cezalandırılıyorlardı çünkü Minos'un oğlu Androgeus'un ölümünden sorumluydular. Çağının en iyi sporcularından olan Androgeous, Panathenaic Oyunları'nda yarışmak için Atina'ya seyehat etmiş ve ardından tartışmalı koşullarda ölmüştür. Genellikle her etkinlikte kazanan olduğu için kıskançlık uyandırmıştır. Bu yüzden kıskanç rakipleri, Androgeos Laious'un cenaze oyunlarına katılmak üzere Thebai'ye giderken onu pusuya düşürüp öldürdüler. Bir başka anlatıya göre ise Atina kralı Aigeus, devlet nedenleri ile onu korkusundan Marathon'un vahşi boğasıyla yüzleşmeye gönderdiğidir. Çünkü bu genç Giritli'nin, Aigeus'un düşmanlarından olan Pallas'ın oğullarıyla bir komplo  içinde olduğundan endişeliydi. Oğlunun kaderini öğrenen Minos hemen Atinalılara savaş açar.


Atina'ya saldırıyı başlatmadan önce, Minos komşu Megara'ya kuşatma düzenledi. Şehir o zamanlar Atina ile yakın bağlantılara sahipti çünkü o dönemde Atina kralının kardeşi olan Pandion'un oğlu Nisos'un yönetimi altındaydı; ve bazı kaynaklara göre Megara sporcularının, Atinalılarla birleşerek Minos'un oğlunu öldürmek için özel bir nedeni olduğunu yazmaktadır.Nisos oldukça tehlikeli bir rakipti çünkü saçında mor büyülü bir saç teli bulunuyordu ve bu tel onu yenilmez kılıyor, şehrini güvende kılıyordu. Fakat bu sorun Nisos'un kızı Skylla'nın Minos'a aşık olması sonucunda babası uyurken o saçını koparmasıyla çözülmüştü. Skylla, Minos'a şehri ele geçirmesinde yardım ederek onun aşkını kazanacağını düşünse de ters tepmişti. Çünkü Minos onun ihanetini o kadar itibarsız buldu ki onu gemisinin arkasına bağlayıp, boğulana kadar denizde sürükledi.Not: Skylla efsanesi Helenistik ve Roma dönemlerinde çok popülerdi ve ölüm hikayesiyle ilgili birçok farklı anlatım bulunuyor. En çok bilineni ve kabul edileni onun mitolojik bir kuşa dönüştüğüdür.


Atina'yla savaş oldukça uzun sürmüştü, Minos'un sabrının taşıp babası Zeus'a yardım için dua edene kadar. Zeus ise bu duaya karşılık vererek Atinalıları kıtlık ve veba ile cezalandırdı. Sonrasında Atinalılar bu sorunlardan kurtulmak için Delfi kainine* danıştılar. Delfi kahini ise onlara Minos'u bir anlaşmayla tatmin etmeleri gerektiğini tavsiye etti. Ve sonunda Minos ile yapılan anlaşmaya göre her yıl Minator'un açlığını doyurması için yedi genç erkek ve yedi genç kız göndermeleri gerekiyordu. Minator yaşadığı sürece...


***


*Delfi Kahini (Vikipedi tanımı):  Pythia, Delphi'deki Apollon Tapınağı'nın baş rahibesinin adıydı. Özellikle onun kahini olarak hizmet etti ve Delphi'nin Kahini olarak biliniyordu. Onun unvanı aynı zamanda tarihsel olarak İngilizcede Pythoness olarak da anılmıştır. Pythia adı, efsanelerde Delphi'nin orijinal adı olan Pytho'dan türetilmiştir.


IG: @kayipfisilti

Yunan mitolojisi ve mitolojiye dair tüm yazılarımı görün

Edebiyata dair tüm yazılarımı görün


Kaynaklar: İkinci resim: MeisterDrucke

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sağlık & Fitness Rutinim

Kar - Kısa Öykü | Kelime Oyunu 77

Dim Mağarası