Lorelei | Cermen MitolojisiSevdiğim müziklerin çoğunda bulunduğu için mi mitolojiyi seviyorum, yoksa mitoloji içinde olduğu için mi şarkıları seviyorum bilemiyorum. Belki de ikisi de. Ama sevdiğim şarkıların çoğundan yeni mitolojik isimler öğreniyorum. Çok önceden dinlediğim bir müzik tekrar karşıma gelince Lorelei'nin ne demek olduğunu merak etitm. Ve Epona'da olduğu gibi karşıma yine güçlü bir mitolojik figür çıktı. İlgili müziği dinlemek isterseniz:
Lorelei


Beni cezbetmek için söylenmiş güzel bir şarkı, gerçekten beni sevmek için değil mi?

Bu sefer Cermen Mitolojisine gidiyoruz yani Lorelei, Alman mitolojisine ait olan bir figürdür. Özellikle Ren Nehri'nde, St. Goarshausen yakınlarındaki kayalıklarda yaşadığına inanılan bir peri veya su ruhudur.

Lorelei adında genç bir kız güzelliğiyle ünlüdür. Sevgilisi tarafından aldatıldıktan sonra, hayal kırıklığına uğrayan Lorelei, Ren Nehri kıyısındaki bir kayanın üzerine çıkar ve orada kendini ölüme terk eder. Ölümünden sonra, bu kayalıklarda yaşayan bir su perisine dönüşür.

Kıyıdaki kayaların üstünde şarkılar söyleyerek gemileri çeken bir gücü vardır. Bu nedenle, Ren Nehri'nde seyahat eden gemiler için tehlikeli bir figür olarak kabul edilir. Lorelei'nin şarkıları, gemi kaptanlarını büyüler ve kayalıklara doğru yönlendirir, böylece gemileri batırır. 

Şarkıda da eski İngiliz diliyle Lorelei ve aldatan adam arasında konuşma geçiyor. Modern İngilizceye çevrildiğinde anlaması oldukça zor bu yüzden ben kısaca yazacağım. Lorelei her şeyin bir aldatmaca olduğuna dair sitem ediyor, adamda yaptıklarından pişman olmaktan ziyade Lerelei yıkıcı bir güce dönüştürdüğü için onu yatıştırmaya çalışıyor.  Tabi bu benim çıkarımım.

***
Instagram: @kayipfisilti

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sağlık & Fitness Rutinim

Kar - Kısa Öykü | Kelime Oyunu 77

Dim Mağarası